Zabudowa nowoczesnej szafy

Gdy w Twoim domu lub mieszkaniu istotne miejsce zajmuje garderoba, Elfa jest jednym z producentów systemów godnych polecenia. Zabudowa garderoby powinna być przemyślana tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie zapewnić ubraniom i przedmiotom odpowiednią ilość miejsca. Ważne jest zatem, co docelowo chcesz przechowywać w garderobie, ponieważ na tej podstawie można dobrać wieszaki, półki, kosze i inne.

Czy to w przypadku szaf wnękowych pełniących rolę garderoby, czy przy pełnowymiarowych pomieszczeniach na ubrania, masz niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Idealna garderoba? Elfa to konkretne rozwiązania

O atutach szaf wnękowych wiadomo już od kilku dekad, a nowoczesne wzornictwo sprawia, że są one prawdziwą ozdobą. Ich funkcjonalność opracowywana jest pod kątem konkretnych potrzeb użytkowników, stąd między innymi popularność rozwiązań typu: zabudowa garderoby. Skandynawskim liderem jest w tej dziedzinie marka Elfa, której początki sięgają 1948 roku i produkcji … wiszącej suszarki do naczyń.

Od tamtego czasu firma nieprzerwanie się rozwija, a obecnie nowoczesność po szwedzku w jej wydaniu przybiera formę profesjonalnych zabudów garderoby.

Gdy chcesz wyposażyć szafę wnękową, warto zwrócić uwagę między innymi na:

 • system półek Elfa – nieodłączny element każdej szafy, tutaj występujące w dwóch różnych wersjach:
  • metalowej, w formie konstrukcji z cienkich, metalowych prętów;
  • melaminowej lub drewnianej, czyli na wzór typowej deski, bez przezierności;
 • drążki – mogą być umieszczone bezpośrednio pod półkami lub w innych konfiguracjach;
  • zawieszone najwyżej – idealne na długie płaszcze i sukienki;
  • zawieszone w połowie wysokości szafy – na koszule, marynarki, krótkie spódnice;
 • kosze wysuwne – w wersji delikatnej siatki, lecz dzięki metalowej konstrukcji bardzo trwałe i stabilne;
  • trzy różne wysokości koszy pozwalają optymalnie wykorzystać wnętrze szafy;
  • możliwość zastosowania organizerów w koszach to dodatkowa metoda na porządek;
 • półki na buty – w wersji wolnostojącej lub montowanej do listwy pionowej systemu.

Dotychczasowe i obecne realizacje Klientów 4Home&Kitchen pozwalają nam bazować na potencjale marki Elfa, która często wdraża nowe, praktyczne rozwiązania. Poniżej kilka przykładów.

Zabudowa garderoby lub szafy wnękowej w praktyce

Gdy wykonane zostaną pomiary wnęki i ustalone są wszystkie kwestie dotyczące głównych elementów wyposażenia, zawierające system półek Elfa, drążków koszy, a także samej konstrukcji mocującej, warto zwrócić uwagę na dodatki.

Zarówno luksusowe garderoby, jak i znacznie mniejsze ich wersje zyskają na estetyce i funkcjonalności, gdy wybierzesz:

 • eleganckie drewniane wykończenia w postaci nakładek na fonty półek lub jako samodzielne drewniane półki i ramy;
 • półki na kozaki oraz inne wysokie buty; takie półki są głębsze, więc wraz z pozostałymi tworzą system schodkowy;
 • wieszaki do półek ażurowych, umieszczane od spodu tych półek, aby dziecięce rzeczy mogły wisieć niżej;
 • oprawki na etykiety do półek i koszy, aby wiedzieć, co przechowujesz na poszczególnych umieszczonych wysoko poziomach bez konieczności zaglądania do nich.

Koncepcje, według których powstaje każda garderoba Elfa można więc z powodzeniem stosować także w znacznie mniejszych wersjach, czyli w szafach wnękowych – są to rozwiązania uniwersalne.

Dlaczego system półek Elfa sprawdzi się również w Twoim domu?

Kluczowym argumentem jest minimalna inwazyjność systemu. Do ściany mocowana jest jedynie pozioma szyna, oznaczana symbolem BL. Na tej szynie montowane są wszystkie pozostałe elementy, czyli szyny pionowe, system półek Elfa, uchwyty, wsporniki.

Takie rozwiązanie ma kilka istotnych zalet.

 • wnętrze szafy będzie zawsze gotowe do zmian

Wraz ze zmieniającymi się trendami, powiększaniem rodziny lub z innych powodów możesz szybko zmienić drążki na kosze, półki ażurowe na melaminowe, systemy mocowane na wolnostojące.

 • unikniesz czasochłonnych remontów po demontażu

System mocowania na kilka wkrętów sprawia, że gdy przyjdzie czas, kiedy zamiast szafy wnękowej będzie potrzebna pełnowymiarowa zabudowa garderoby, po dotychczasowym systemie pozostanie jedynie kilka niewielkich otworów w miejscu wkrętów.

 • wnętrze szafy będzie estetyczne dzięki maskownicom

Nowoczesność po szwedzku to również spójność estetyczna, znana chociażby z aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim. Aby szyna pozioma była również formą ozdoby, stosowane są specjalne maskownice. One także nie wymagają inwazyjnego montażu.

Garderoba Elfa – gdy szafa wnękowa to za mało

Zależnie od metrażu domu lub mieszkania, pełnowymiarowa garderoba może funkcjonować równolegle z szafą wnękową, albo może być jej następczynią. W wielu obsługiwanych przez nas realizacjach garderoba Elfa rozwiązywała wszelkie niedogodności związane z przechowywaniem.

Obecnie jest to tak oczywisty element aranżacji wnętrz, że wiodący producenci systemów garderobianych wyprzedzają nieraz oczekiwania użytkowników.

Tak jest właśnie z marką Elfa – „Nowoczesność po szwedzku” to nie tylko slogan; to jakość, którą można mieć już dziś.


Projekt i wykonanie całego mieszkania Jakie sprzęty AGD wybierają kobiety? W Forbes Women GENERACJA 7000