Blaty w wersji ekskluzywnej – dopełnienie luksusowych mebli

O nowoczesnych zabudowach kuchennych należy mówić z uwzględnieniem klasy zamocowanych tam blatów. Współczesne blaty wyróżnia piękno oraz prostota, cała kuchnia nabiera dzięki temu szlachetności. Podobnie jest w przypadku blatów łazienkowych, równie popularnych zwłaszcza w bardziej obszernych pomieszczeń.

Projektowanie wnętrz domów oraz mieszkań, gdzie znajdą swoje miejsce luksusowe meble, jest odpowiedzią na realne potrzeby Klientów.

Luksus nabiera dziś nowego wymiaru, dawniej kojarzył się ze zbytkiem, dziś wybierany jest chętnie również przez minimalistów.

 

Powierzchnie do zadań specjalnych, czyli krótko o roli blatów

Ekskluzywna wersja kuchni jest na tyle przestronna, że blaty mogą być obszerne i występują nie tylko w podstawowej opcji. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie możliwości, proponujemy Klientom pełną gamę rozwiązań.

1. Blaty na szafkach dolnej zabudowy

Klasyczna wersja, nieodzowna w każdej kuchni; poza powierzchnią całościową, w takim blacie znajduje się również miejsce na zlewozmywak oraz płytę grzejną.

2. Zwieńczenie wyspy kuchennej

Wyspa w gamie mebli luksusowych może mieć formę podestu z blatem, ale może również być wyposażona w całą strefę przygotowywania potraw, z płytą grzejną, szafkami, szufladami.

3. Zamiennik klasycznego stołu

Przymocowane z jednej strony do ściany, wyspy lub korpusu mebli, z drugiej może mieć wsparcie w postaci odpowiednio dobranego drążka lub ustawionej pionowo płyty.

4. Blaty w miejscu parapetów

Obszerny, solidny blat dodaje wnętrzom powagi i stylu, a w praktyce sprawdza się podczas wykładania zakupów, dekorowania ciast i wielu innych.

Kamienie naturalne to wszystkie minerały oraz skały organiczne występujące w przyrodzie. O blatach kamiennych mowa zatem wtedy, gdy są one wykonane na przykład z granitu oraz marmuru, czyli dwóch najpopularniejszych obecnie surowców. W niektórych realizacjach mają dominującą grubość i są bardzo ciężkie, w niektórych natomiast występują w wersji nieco cieńszej, lecz wyglądającej równie majestatycznie.

Poniżej kilka ich najważniejszych cech.

  • Wygląd – oba surowce pozyskiwane są z zasobów naturalnych, ze złóż skał występujących na terenie Polski i za granicą, lecz na samą kwestię wizualną największy wpływ ma sposób powstawania poszczególnych kamieni.
    • Marmur charakteryzują mniej lub bardziej wyraziste żyłki, pasy oraz pasy oraz smugi, widoczne na całej powierzchni każdego gotowego blatu. Jest to skała metamorficzna, powstała z przeobrażenia wapieni lub dolomitów i te składniki wpływają na jej kolor, natomiast przeżylenia tworzą się z dodatków mineralnych (piasek, glina i inne).
    • Granit jest skałą o budowie jawnokrystalicznej, a minerały wchodzące w jego skład tworzą charakterystyczny rysunek ziaren, za każdym razem inny. Te minerały to głównie kwarc, skaleń potasowy, plagioklaz oraz biotyt, mające różne zabarwienie i różną ziarnistość. Wpływają one także na kolor blatów granitowych.
  • Kolorystyka – i marmur, i granit występują w wielu zabarwieniach, ponieważ tworzące je minerały mają różne wersje kolorystyczne. Przykładem są plagioklazy wchodzące w skład granitu, które są przezroczyste, ale też występują w różnych wersjach kolorystycznych, na przykład niebiesko-czarnej.
    • Blaty jasne, które mają komponować się z aranżacją kuchni i nie dominować nad całością, wykonywane są najczęściej z najjaśniejszych odmian marmuru. W wersji naturalnej może on być niemal biały, co dodatkowo daje wrażenie nieskazitelnej czystości, ważnej w każdej kuchni.
    • Na blaty ciemniejsze chętniej wybierany jest granit, który może mieć nawet niemal całkowicie czarne zabarwienie. Zależnie od liczby blatów i ich umiejscowienia, jest to często cała gama kamiennych powierzchni, tworzących spójną, dominującą koncepcję w urządzaniu wnętrz kuchennych.
  • Trwałość – o tej właściwości decyduje sposób tworzenia się poszczególnych kamieni w warunkach naturalnych. Samo powstawanie kamienia jest procesem długotrwałym, a towarzyszące temu warunki są często bardzo skrajne.
    • Znacznie trwalszy jest granit, ponieważ jako skała magmowa powstaje w wyniku krystalizacji lawy. Temperatura lawy sięga około 1400 °C, a jej krzepnięcia wynosi 600-800 °C, zatem taką temperaturę z powodzeniem wytrzymują również granitowe blaty.
    • Mniej odporny jest marmur, dlatego nie należy stawiać gorącej blachy z piekarnika na jego powierzchni, należy również unikać przemoczenia. Przy odpowiedniej ostrożności będzie, podobnie jak granit, spełniał swoje zadanie przez długie lata.

Rozmawiając z Klientami z Białegostoku i innych miast o kuchniach pod wymiar wiemy, jak wybrać oraz dostosować blaty do realnych potrzeb przyszłych użytkowników. Kuchnia wygląda wtedy pięknie, jest wytworna oraz szykowna, a jednocześnie sprzyja szybkiemu przygotowywaniu posiłków i łatwo utrzymać w niej porządek.

Kwarcyt jest skałą metamorficzną, powstałą na skutek przeobrażenia piaskowców i mułowców. Tworzy się ona niemal wyłącznie z okruchów kwarcu, dlatego sam proces formowania jest inny niż w przypadku opisanych powyżej kamieni. Okruchy skalne oraz bioklasty (twarde elementy organizmów żywych) łączone są naturalnym lepiszczem i tworzą skałę zwięzłą.

Nieregularna struktura jest doceniana przez zwolenników unikalnego wyglądu blatów. Zależnie od wielkości fragmentów kwarcu oraz od stopnia rekrystalizacji spoiwa, skała kwarcytowa może mieć mniej lub bardziej jednorodną budowę.

Co wyróżnia blaty kwarcytowe?

  • Zabarwienie jasnoszare, szaroniebieskie, brązowe lub żółto-czerwone.
  • Trwałość i odporność na działanie wysokich temperatur.
  • Większa podatność na obróbkę mechaniczną niż w przypadku granitu.

Zależnie od rodzaju, miejsca wydobycia oraz innych cech swoistych, kwarcyt można uznać za wersję łączącą cechy marmuru oraz granitu, gdy mowa o wyglądzie. Widać na nim i ziarnistość, i mniejsze lub większe smugi oraz żyłki.

Wielkoformatowe płyty ze spieków kwarcowych z powodzeniem można dostosować do designu mebli nowoczesnych w kuchniach pod wymiar. Sprasowany i spieczony innowacyjnymi metodami granulat kwarcu, skał granitowych, iłów łupkowych oraz barwników ceramicznych daje sposób na niepowtarzalne blaty o unikalnej estetyce.

Spieki kwarcowe to materiał wszechstronny.

  1. Kolor i usłojenie drewna – odpowiedni dobór granulatu oraz barwników sprawia, że możecie mieć Państwo w domu blaty jak wykonane z naturalnego drewna najwyższej klasy, a znacznie bardziej wytrzymałe.
  2. Spieki wzorowane na kamieniu naturalnym – w Polsce dostępnych jest wiele odmian marmuru oraz granitu, ale jeżeli zamówienie na luksusowe meble dotyczy blatów z kamieni najrzadziej spotykanych, spieki mogą spełniać tę rolę.
  3. Wersja metalizowana oksydowana i inne – na bazie spieków kwarcowych powstają również blaty, które osiągają swój finalny wygląd poprzez obróbkę mechaniczną lub pokrywanie specjalnymi preparatami. Powłoki te są odporne na wilgoć.

Połączenie naturalnych minerałów o rożnych barwach sprawia, że gama kolorystyczna kompozytu Corian jest bardzo szeroka. To bardziej ekskluzywna wersja dostępnych powszechnie konglomeratów, opatentowany wynalazek znanego na świecie koncernu chemicznego DuPont. Dodatek żywicy akrylowej zapewnia spójność kompozytu, a obecność określonych barwników mineralnych pozwala na etapie tworzenia uzyskać określone wybarwienie.

Corian w wersji blatów to przede wszystkim:

  • ponadczasowe wzornictwo – luksusowe meble kuchenne mogą przetrwać różne dominujące trendy i nadal będą wyglądać korzystnie w Państwa domu lub mieszkaniu,
  • swoboda obróbki mechanicznej – owalne blaty stołów, zwieńczenie dolnych szafek kuchennych na kształt fali to jedne z wielu opcji,
  • możliwość uszlachetniania – opracowanie Corianu przypomina często obróbkę drewna poprzez frezowanie fragmentów blatu czy szlifowanie brzegów,
  • niewidoczne połączenia – elementy dwóch sąsiadujących ze sobą blatów można dobrać tak, że miejsce łączenia będzie całkowicie niewidoczne.

Corian jest cieplejszy w dotyku niż naturalny kamień. W przypadku blatów ma to oczywiście mniejsze znaczenie niż na podłogach lub schodach, ale często surowców i materiałów ciepłych szukają nasi Klienci.

Zaliczanie Corianu do kategorii materiałów luksusowych jest w pełni uzasadnione, a wykonane z jego udziałem realizacje stanowią przykład klasy oraz elegancji.

Laminat na płycie drewnopochodnej występuje w wielu różnych wersjach, za sprawą współczesnych form jego tworzenia poszczególne laminaty można zaliczyć do grona luksusowych. Inaczej niż w dawnych propozycjach branży meblowej, meble luksusowe wyposażone są w blaty z laminatem odpowiednio uszlachetnionym, udoskonalonym, dodającym całości charakteru.

O blatach laminowanych warto pomyśleć, gdy:

  • szukacie Państwo unikalnego wzornictwa – tworzone obecnie laminaty to inspiracja naturalnym kamieniem, drewnem, ale również taflą szkła,
  • w Państwa kuchni ma dominować ciepły klimat – takie blaty są nie tylko ciepłe w dotyku, ale mogą również pomóc w kreowaniu przytulnych wnętrz,
  • aranżacja wnętrza bazuje na konkretnym stylu – przykłady to biel do kuchni skandynawskiej, lśniąca czerń w wersji glamour, rysunek surowego drewna w stylu vintage.

Nowoczesne laminaty występują zazwyczaj w wersji:

  1. HPL (High Pressure Laminate, czyli laminat uzyskiwany pod wysokim ciśnieniem), otrzymywanej z kilku płatów odpowiednio wyselekcjonowanego, impregnowanego papieru, połączonych żywicą melaminową; ostateczną wersję laminatu uzyskuje się poprzez poddanie warstw działaniu wysokiego ciśnienia (do 9 MPa) oraz temperatury (ponad 150oC);
  2. CPL (Continuous Pressed Laminate, czyli laminat produkowany w technologii ciągłej) tworzą włókna celulozowe impregnowane żywicami fenolowymi, a warstwa wierzchnia w postaci arkusza papieru dekoracyjnego zaimpregnowana jest żywicą aminoplastyczną; tak jak w wersji HPL, dodatek barwników wpływa na ostateczny wzór blatu.

Eleganckie wnętrza wyróżnia minimalizm form oraz kolorów, dlatego najczęściej również przez naszych Klientów wybierana jest kolorystyka biała, czarna oraz szara. W wersji inspirowanej naturą może to być wzór białego marmuru, czerni bazaltu lub szarości stylizowanej na antracyt.

Kuchnia z lśniącym blatem w wersji szklanej stanowi ciekawą aranżację. Estetyka blatów szklanych polega na ich nieskazitelnie gładkiej powierzchni – to najpopularniejsza wersja. Poza tym szkło przywołuje skojarzenia związane z krystaliczną czystością, a całe wnętrze nabiera nieco surowości i klasy. Ważne jednak, że w proponowanych przez nas nowoczesnych kuchniach pod wymiar, zawsze są to blaty ze szkła wysokiej jakości.

  • Powierzchnie, które nie wymagają dodatków. Szkło samo w sobie jest dekoracją, dlatego przy obszernym szklanym blacie kuchennym wszelkie ozdoby stają się zbędne.
  • Szkło uzupełni każde kuchenne wnętrze. Od blatów bezbarwnych poprzez bardzo jasną wersję „optiwhite” po wersję matową lub barwioną – pomagamy w wyborze.
  • Uszlachetnioną wersją może być szkło ornamentowe. Na takim szkle podczas tworzenia i formowania uzyskiwane są drobne lub bardziej wyraziste wzory.

Szklane blaty mogą być montowane bezpośrednio na szafkach dolnej zabudowy oraz wyspach kuchennych, ale również jako warstwa wierzchnia na przykład na blacie drewnianym. Ich blask sprawia, że cała kuchnia będzie pretendować do miana eleganckiej i ekskluzywnej.

Cechy solidnych blatów kuchennych z 4Home&Kitchen

Nowoczesne blaty kuchenne są nie tylko stylowe, wpływające pozytywnie na aranżację wnętrz.

W parze z tymi cechami idą również walory użytkowe, czyli:

  • bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością, co ma kluczowe znaczenie w kuchni,
  • brak właściwości alergizujących,
  • odporność na wilgoć, zarysowania (zależnie od materiału), uszkodzenia,
  • prostota utrzymania w czystości, często bez stosowania detergentów,
  • stabilność, pozwalająca postawić na blacie ciężkie sprzęty i urządzenia kuchenne.

Tworzenie kuchni pod wymiar to stosowanie materiałów oraz surowców, które docelowo można poddać recyklingowi. Chociaż żywotność wielu mebli prognozowana jest na kilkadziesiąt lat lub więcej i jest to odległa perspektywa, lecz sama świadomość preokoligiczności ma ma obecnie znaczenie.

 

Przewaga luksusowych mebli w naszych realizacjach w Białymstoku

O meblach luksusowych należy myśleć w kontekście całych zabudów kuchennych pod wymiar, natomiast w wielu kwestiach znaczenie mają detale. Często Prosty minimalistyczny design mebli nowoczesnych uzupełniony jest o blaty, które swoją klasą dominują wnętrze.

W wielu dotychczasowych realizacjach z Białegostoku zastosowaliśmy rozwiązania, które wyróżniają się ekskluzywnością materiałów, w tym użytych do wykonania blatów.

Chętnie porozmawiamy również o Państwa kuchni.